Содержание статьи:
Дезінфекції перукарських інструментів слід приділяти окрему увагу. Адже послуги салону краси повинні бути безпечними для клієнтів. За санітарними нормами потрібно дезінфікувати як інструменти, так і мати стерилізатор. У статті розповідаємо про правила і принципи дезінфекції перукарських інструментів.
У салоні краси можна підхопити багато інфекцій, якщо співробітники належним чином не знезаражують інструменти. Нижче перераховані найчастіші захворювання:
Всі послуги, при яких є ризик пошкодити тканини або можливий контакт з кров’ю, небезпечні. Висока небезпека заразитися інфекційними захворюваннями, серед яких ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити, грибкова інфекція. Неприпустимо очищати інструменти тільки рідкими засобами, цього недостатньо. Насамперед потрібно придбати стерилізатор для інструментарію, незалежно від списку послуг, які виявляються в вашому салоні. Крім того, вкрай важливо вчасно ставити співробітникам завдання здезінфекції.
При стерилізації прилади повністю очищаються від мікрофлори, небезпечні віруси гепатиту і ВІЛ знищуються. Регулярна прибирання та дезінфекція перукарських інструментів не може вбити всіх інфекційних агентів, вона тільки зменшує кількість мікробів на приладах, скорочуючи ризик зараження. Ці особливості повинні знати і співробітники, і клієнти.
Відповідь проста – тому що це дорого. Потрібно обладнання, бактерицидні лампи, дезінфікуючі засоби, а також багато інших рідин, які коштують недешево і пахнуть неприємно. Крім грошових коштів, потрібен час і сили власника і персоналу, щоб навчити співробітників правильно користуватися обладнанням, розбиратися в концентрації дезінфікуючих розчинів, вести журнали обліку та контролю, клеїти на ємності папірці із зазначенням дати заміни розчинів, контролювати термін придатності. Засоби для дезінфекції теж недовговічні. Якщо не витратите їх вчасно, доведеться викинути і купити нові.
Більш того, це ще не всі витрати. Одного комплекту інструментів для кожного майстра не вистачить, тому що поки фахівець робить манікюр, повинна проводитися обробка інструментів перукаря, що займає багато часу. Якісні інструменти коштують дорого. Під час стерилізації вони нагріваються, через що швидше зношуються, ножиці тупятся, а заточка коштує не менше 500 рублів.
Правильна дезінфекція та стерилізація перукарських інструментів обходиться дорого, тому багато власників намагаються цього уникнути. У рідкісних випадках прилади не знезаражуються просто через безвідповідальність співробітників.
Недотримання санітарних норм може призвести до серйозних наслідків. Мінімальне покарання за порушення – штраф, максимальне – закриття підприємства. В інтернеті дуже багато інформації, тому клієнти багато знають. Санітарний стан вони визначають не за наявністю пилу, хоча і це може відлякати відвідувачів, а по тому, звідки майстер взяв інструмент – з індивідуального крафт-пакета або просто зі столу. В останньому випадку на приладі, швидше за все, залишилися частинки шкіри попереднього клієнта. Також важливим є використання одноразових серветок і білизни. Правильна дезінфекція перукарських інструментів і пристосувань обходиться дорого, тому багато власників намагаються цього уникнути.
В інтернеті та ЗМІ вже написано багато статей про те, що салон краси потрібно вибирати не за якістю ремонту, а по тому, чи виконується стерилізація в повному обсязі. Якщо відвідувач напише заяву про порушення, то до вас, швидше за все, прийдуть з візитом співробітники прокуратури або СЕС. Вже досить багато випадків, коли в суді справу вигравав споживач, а не салон краси.
Рішучі заходи вживають далеко не всі відвідувачі. Серед клієнтів досить багато «мовчунів», які не пишуть скарги, зіткнувшись з антисанітарією, а просто перестають ходити в даний салон. Крім цього, вони розповідають знайомим, родичам, колегам про те, що в салоні не проводиться стерилізація перукарського інструменту, і відмовляють їх від відвідування салону. Також «тихі мовчуни» пишуть негативні відгуки на сайті. Все це призводить до скорочення бази клієнтів, тому такі відвідувачі завдають великої шкоди бізнесу.
Допускати цього і не займатися обробкою перукарських інструментів не варто. Не економте на здоров’я своїх відвідувачів, які приносять вам прибуток. Клієнти приходять до вас, щоб розслабитися після роботи, зробити красивий манікюр або зачіску. Не давайте їм приводів для поганих думок.
Якщо в салоні краси будуть ретельно дотримуватися санітарних норм, це буде вигідно виділяти вас серед конкурентів. Всі витрати на дезінфекцію окупляться довірою постійних клієнтів. Ознайомтеся з нашими статтями щодо вимог до обладнання кабінетів і до організації санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму работи.Как проходить дезінфекція перукарських інструментів в салоні краси по СанПіН 2021 роки?
1. Фізична дезінфекція інструментів
Очищення фізичним способом полягає в обробці приладів високими температурами, прожаренні, кип’ятінні, використанні ультразвуку та інших методах. Зупинимося докладніше на ультразвуковому впливі. У ємність наливається спеціальна рідина, до якої приєднується джерело ультразвукового випромінювання. У рідині утворюються повітряні бульбашки під дією ультразвуку, які очищають прилад. Можна використовувати ультрафіолетові лампи, вони теж дозволяють знищити бактерії.
2. Механічна дезінфекція перукарських інструментів
Таким способом видаляються поверхневі забруднення шляхом зменшення кількості мікроорганізмів на приладах перукаря. Від дози збудника залежить прояв інфекції, тому така дезінфекція може бути цілком ефективна.
3. Хімічна дезінфекція інструментів в перукарнях
В даному випадку потрібні хімічні розчини, що володіють сильним впливом. Їх дуже багато. Найпопулярніші – етиловий спирт, Бациллол, тривідсоткова перекис водню, п’ятивідсоткова настройка йоду, формальдегід та інші засоби.
Хлорамін.Використовується для очищення щіток і гребінців, які виготовлені з перлона, капрону або інших синтетичних матеріалів. Прилад занурюється в розчин на 15 хвилин. Хлорамін є кристалічна речовина і має білий або світло-жовтий колір, добре розчиняється у воді. У салонах краси використовується піввідсотковий водний розчин хлораміну, який слабо пахне хлором. Для приготування розчину для дезінфекції гребінців потрібно в 1 літрі води температурою 50-60 градусів розчинити 5 грам кристалічної речовини. Готове засіб повинен стояти в закритій банці на столі фахівців. Його потрібно готувати кожні п’ять днів.
Формалін має різкий запах і являє собою прозору рідину. Його застосовують для дезінфекції нових кистей у вигляді чотирьохвідсоткового розчину. Не підходить для використаних приладів.
Етиловий спирт відмінно підходить для дезінфекції інструментів. Спочатку спирт має фортеця в 70 градусів, але поступово вона слабшає, що призводить до зниження очищувальних характеристик. Ви самі можете перевірити міцність спирту: просто змочіть в ньому ватку і запаліть її. Якщо загориться – значить, даний засіб підійде для дезінфекції металевих перукарень інструментів, наприклад дезінфекції ножиць.
Фортеця і чистоту спирту потрібно контролювати. Для цього фахівці повинні всю ріжучу поверхню приладів занурити в спирт. В кінці робочого дня його фільтрують, щоб видалити частинки шкіри, нігтів і волосся. Для цього спирт пропускають через вату або марлю. Банку промивається гарячою водою. Кожні три дні спирт замінюється повністю. На одного клієнта витрачається не більше одного грама спирту.
Карболова кислота (фенол) використовується для дезінфекції таких перукарських інструментів, як металеві гребінці, бритви і ножиці. Фенол складається з кристалів, які мають різкий запах і игольчатую форму, вони безбарвні і фарбуються в рожевий колір при впливі повітря, світла і вологи. Через свого запаху карболова кислота рідко використовується в салонах краси, як дезінфектор для інструментів перукаря. До того ж, вона псує металеві прилади, роз’їдаючи нікелювання. В одному літрі води розчиняють 50 грамів кислоти, виходить п’ятивідсотковий розчин.
Вибирайте такі кошти, які знищують всіх мікробів з поверхні, не псують прилади, без різкого запаху, не подразнюють шкіру клієнтів і не забарвлюють її. Під ці вимоги найбільше підходять спирт і хлорамін, тому саме вони в основному використовуються для дезінфекції перукарських інструментів.
Далі розглянемо кошти, якими користуються фахівці надання послуг, що застосовуються для дезінфекції поверхонь приладів
«Авантсепт-спрей». В основі цього спрею лежить спирт. Розводити його водою не потрібно, він продається готовий до використання. Підходить як швидкий дезінфектор для інструментів перукаря і поверхонь, стійких до спирту і воді. Наприклад, емальовані предмети, пластмаса, кераміка, скло. «Авантсепт-спрей» використовують для обробки стільця майстра, лампи-лупи, апарату, статі, крісла, робочий стіл, таці, мотора після кожного клієнта. Спрей наливається в пульверизатор. На 1 квадратний метр поверхні йде 30-40 мл засобу (приблизно 8 натискань на пульверизатор). Час дезінфекції відповідає часу висихання. Велика перевага спрею полягає в тому, що він проникає в деталі столу, складки крісла та інші важкодоступні місця. Мотор, апарат і лампа-лупа протираються серветкою, змоченою в розчині, а не збільшити обсяги виробництва.
Якщо ви хочете спростити процес дезінфекції інструменту перукаря, скористайтеся серветками «Етея». Вони просочені спеціальним розчином на основі спирту і герметично запаковані. У ємності є проріз, яка дозволяє діставати серветки по одній. Коли серветка висохла, викиньте її і дістаньте іншу. Рулон потрібно починати з центру. На простір площею 40х50 см досить однієї серветки. Вона знищує віруси, гриби, бактерії, мікробактерії туберкульозу. Оброблена поверхня не стає липкою, серветки слідів не залишають. Щоб відвідувач був спокійний, краще протирати при ньому.
Якщо потрібно дезінфікувати велику поверхню, наприклад, підлога, двері, стіни, вікна та стелю, то скористайтеся засобом «Поліклін». Це концентроване речовина, яке розводиться водою: 30 мл рідини на 970 мл води. Приготований розчин для потрібно витратити за один день. Щодня цим засобом дезінфекції перукарських миється підлога після кожного прийому і в кінці дня. Раз в тиждень обробляються вікна, стіни, двері, стеля, тобто робиться генеральне прибирання. На 1 квадратний метр потрібно 150 мл водного розчину. Засіб вбиває віруси, гриби, бактерії і мікробактерії туберкульозу. Будьте обережні, речовина сушить шкіру, не забудьте про рукавички.
Для дезінфекції інструментів з ріжучої частиною можна скористатися спеціальним розчином «Містраль». Він добре чистить прилади й володіє Кератолический дією, розводиться водою аналогічно засобу «Поліклін». Для того, щоб правильно провести обробку інструментів в перукарні, готують розчин і поміщають в нього інструменти, попередньо їх потрібно розібрати або розкрити. Розчину повинно бути достатньо: над самим верхнім приладом слід долити ще близько 1 см розчину. Розведеним засобом можна користуватися не більше місяця, але, якщо ви помітите помутніння, зміни кольору рідини або плаваючі в ній частки, негайно зробіть новий розчин. Даний препарат не містить хлор, не дозволить перукарнях інструментам заіржавіти, включає в себе отдушку і регулятор піноутворення.
Для дезінфекції інструментів, що обертаються відмінно підходить вищезгаданий «Авантсептактив».На 980 мл води буде потрібно всього 20 мл засобу. Щоб провести дезінфекцію перукарського інструменту, повністю занурте в розчин прилади, щоб над самим верхнім був ще запас в 1 см. Підготовленою рідиною можна користуватися 30 днів. Якщо побачите частки, помутніння, зміни кольору, користуватися їй не можна. «Авантсепт актив» допоможе убити віруси, гриби, мікробактерії туберкульозу та інші бактерії.
Всі перераховані види дезінфекції в перукарнях досить дієві. Але найнадійнішим способом вважається обробка за допомогою ультразвуку. Для цього потрібно придбати спеціальну мийку. На упаковках препаратів написано, скільки часу займає обробка приладу в УЗ-мийці. Для дезінфекції перукарських інструментів в мийці потрібно такий засіб, як «Авантсепт актив» (час обробки всього 5 хвилин) і «Містраль» (15 хвилин).
На ринку багато коштів для дезінфекції ран, наприклад, «Октенісепт», який випускається у флаконах об’ємом 50 мл. Розводити не потрібно, купили і відразу можна користуватися. Засіб наноситься на поверхню рани шляхом зрошення, після чого потрібно дочекатися повного висихання речовини.
Якщо у вас дезінфекція інструментів в перукарні здійснюється в УЗ-мийках, буде потрібно «Авантсепт клинер». З його допомогою можна усунути накип, також засіб не дозволить відкладенням утворитися знову. Добре підходить для очищення мийок і автоклавів, не призводить до корозії і не псує оброблювану поверхню. Вимагає розведення 1:19, тобто на 50 мл кошти потрібно 950 мл води. Готовий розчин наливається в мийку або автоклав, щоб все забруднення зникли в ньому, на 15 хвилин. Якщо відкладення сильні, то збільште час до півгодини, після чого ретельно промийте поверхню проточною водою двічі. Не допускайте, щоб засіб потрапив на шкіру або в очі, надягайте гумові рукавички.
Складається з наступних етапів:
Обов’язковий крок, пропустивши який, ви допускаєте ризик поширення інфекції при обробці приладів. Дезінфекція дозволяє знищити віруси, гриби, мікроорганізми і бактерії.
На цьому кроці змиваються кров, частинки шкіри і інші забруднення з поверхні. Очищати можна механічним способом (за допомогою вібрації, щітки) і хімічним, використовуючи спеціальні розчини. Без очищення бруд опиниться в стерилізаторі і прилипне до приладів, що вплине на їх характеристики.
При бажанні ви можете об’єднати дезінфекцію інструментів і їх очищення. Зробити це можна одним з таких способів:
Очищення можна починати, якщо не проведена дезінфекція перукарських інструментів. Інакше ваші дії призведуть до зараження навколишнього середовища, тому що мікроорганізми будуть осідати на руках, на підлозі, сантехніці, столах і поширюватися в воді і повітрі, через що високий ризик інфікування співробітників і клієнтів.
Дезінфекція інструментів відрізняється від стерилізації тим, що в першому випадку гинуть не всі бактерії. Стерилізація знищує всі мікроби незалежно від їх стадії розвитку, в тому числі спори. Дезінфекція ділиться на три рівні за кількістю тих, хто вижив істот. Четвертий рівень називається стерилізацією перукарського інструменту, коли коефіцієнт дезінфекції дорівнює 10-6. Ефект від стерилізації залежить переважно від того, скільки мікробів спочатку було на приладі, від тривалості впливу і від температури.
Для сухожаровой стерилизации парикмахерских инструментов приобретается специальный прибор, который напоминает духовку. Приборы опускаются в емкость, нагретую до 200 градусов. У такой “духовки” есть простой таймер, чтобы засекать 1 час. Основной недостаток прибора – требуется длительное время, чтобы уничтожить споры, потому что сухой горячий воздух приводит к высыханию бактерий, из-за чего гибель замедляется. Инструмент оборачивается негорючим материалом, например, помещается в крафт-пакет или на чашку петри (подойдет и другая стеклянная или керамическая посуда). В сухожар нельзя помещать пластмассовые изделия. Салоны красоты для стерилизации инструментов для парикмахеров обычно покупают приборы на 1-2,5 литра. Крафт-пакеты достаточно удобны, потому что их можно распаковывать при клиенте, поэтому он точно будет уверен, что вы следите за безопасностью посетителей. Если вы выбрали чашку петри, то после обработки приборы нужно хранить под ультрафиолетовым облучением.
В сухожаровой шкаф инструменты помещаются в крафт-пакетах с индикацией стерилизации (розовый – простерилизовано)
Можно использовать автоклавирование (с помощью пара). Несмотря на то, что метод довольно щадящий (инструменты меньше нагреваются и тупятся), в салонах красоты используется редко из-за дороговизны оборудования. Принцип работы похож на то, как устроена пароварка. В приборе поддерживается невысокая температура (110-134 градуса) и давление (0,8-3,5 бар), благодаря чему сам процесс занимает мало времени (не более получаса).
Автоклавирование – отличный способ дезинфекции инструментов в парикмахерской. Пар под давлением уничтожает все споры, проникает в очищаемые приборы, даже если они упакованы, не реагирует со стерилизуемыми предметами, не вредит сотрудникам, экономичен и экологичен, не оставляет осадка на инструментах.
Хотя у автоклавирования много преимуществ, есть и недостатки. Нужна дистиллированная вода, пар при определенных условиях становится конденсатом, который приводит к ржавлению металлических инструментов. Данный метод нельзя использовать для пластмасс и полимеров, неустойчивых к высокой температуре. Стерилизуемые приборы нужно грамотно упаковать и положить в прибор, залить дистиллированную воду. Автоклав стоит дороже сухожара. С другой стороны, используя автоклав, вы существенно экономите время. Выбирайте сами, что вам важнее.
Часто в салонах красоты дезинфицирующим средством для парикмахерских инструментов используют УФ-стерилизаторы. Безусловно, УФ-излучение уничтожает бактерии, но не очищает поверхность. В таких приборах рекомендуется хранить только уже простерилизованные инструменты.
Если для дезинфекции вы используете УФ-изолятор, нужно позаботиться о том, чтобы приборы облучались со всех сторон. Для этого внутренние поверхности покрываются алюминиевыми пластинами, чтобы лучи отражались от них. Если сотрудники кладут инструменты в ультрафиолетовый стерилизатор на салфетке или подносе, облучение осуществляется только с одной стороны. Так делать не стоит. При выборе УФ-стерилизатора обратите внимание, чтобы дверца была сделана из пластика или из особого стекла. Именно эти материалы защищают от ультрафиолетовых лучей.
В стерилизаторах предусмотрен микровыключатель, который отключает лампу при открытии дверцы. Это очень важно, потому что ультрафиолетовый свет вреден для наших глаз. Если лампочка не гаснет, то использовать стерилизатор нельзя. Если он встроен в педикюрный шкаф, то лампа должна выключаться при открытии выдвижного ящика.
Если вы не хотите испытывать какие-то неудобства с приборами для дезинфекции парикмахерских инструментов, пользуйтесь одноразовыми инструментами и материалами. Их не нужно стерилизовать. Клиенты будут доверять вашему салону, если увидят, как специалисты маникюра при них вскрывают упаковку с одноразовой пилочкой для ногтей.
Важны и одноразовые перчатки для мастеров. Согласно нормам, процедуры, в ходе которых можно повредить кожный покров, нужно делать именно в перчатках.
В чистоте нужно держать не только парикмахерские инструменты, но и оборудование, и помещения. В каждом кабинете, где оказываются косметологические услуги, делается генеральная уборка посредством химических средств. Но только уборки недостаточно. Требуется еще установить ультрафиолетовые лампы для регуляции бактерий. Через каждые два дня нужно делать влажную уборку дезинфицирующими средствами.
Заведите журнал стерилизации, в который будут записываться процессы дезинфекции и уборки. Также для организации и структурирования деятельности работников нужны графики обработки кабинетов и книга расходования санитарных средств. Они пригодятся вам и в случае проверки СЭС.
Если не соблюдать правила, есть большой риск развития болезней у сотрудников и клиентов.
Ниже перечислены основные нарушения при дезинфекции инструментов, выявленные СЭС в ходе плановых и внеплановых проверок:
Руководителю салона красоты нужно постоянно контролировать качество дезинфекции инструментов парикмахера, с помощью которых проводятся процедуры.
Залишити відповідь